معرفی کتاب

آرشیوی از انباشته ها تا به کی!؟

امروزه اطلاعات است که در قالب صوت و تصویر و کتاب در اختیار همگان قرار گرفته است.
در این میان هستند کسانی که به دلایلی همچون علاقه، تحقیق، کمیاب بودن برخی از آثار و یا دلایلی دیگر اطلاعات را به صورت آرشیو نگهداری می کنند تا در صورت نیاز از آنها استفاده کنند.
و من نیز دوستانی دارم که هر یک به اقتضای علاقه ی خود آرشیوی از اطلاعات دارند که آنها را به شیوه ی خاص خود بایگانی می کنند.
به عنوان نمونه دوستی دارم که یک اتاق منزل خود را به فیلم های کلاسیک و روز جهان اختصاص داده، دیگری به دلیل علاقه بسیار زیاد به خواننده ی مورد علاقه اش تمامی آثار وی را در گاو صندوقی قرار داده و به دیگران اجازه استفاده از آنها را نمی دهد و آن یک، دیوار اتاق اش را تقریبا کتابهایش تشکیل داده است.
اما این روزها افراد بسیاری را می بینم که فقط به دنبال جمع آوری کردن هستند.
کتاب را خریداری می کنند با تمام سرعت مطالعه می کنند و یا نخوانده آن را در قفسه کتاب خود می چینند که فقط با دبدبه و کبکبه به دیگران اعلام کنند فلان کتاب را خوانده اند، بدون اینکه پیغام کتاب را بفهمند. گاهی دلم به حال نویسنده کتاب می سوزد که ماه ها و یا سالها زمان خود را صرف تالیف اثر نموده است بدون اینکه خواننده کتاب، حداقلی از کتاب را هضم کند.
در حوزه ی موسیقی که اوضاع بدتر است تا دلتان بخواهد موسیقی به صورت فشرده در بازار انباشته شده است و کسانی پیدا می شوند که انواع موسیقی را جمع آوری بکنند و باز به دنبال آثار جدید تر هستند و در حوزه ی فیلم نیز اینچنین است.
آیا بهتر نیست زمانی که کتابی خوانده می شود یا موسیقی ایی شنیده می شود یا فیلمی تماشا می شود نقدها آنها نیز از طریق نشریات تخصصی و یا سایت های مربوطه مورد بررسی قرار گیرند و معایب و محاسن آنها درک شوند؟آیا بهتر نیست پس از سالها شنیدن موسیقی، در صورت فراهم بودن شرایط دیگر خود سازی تهیه کنیم و از ساز خود لذت ببریم و از شنونده بودن صرف خود را به دور کنیم؟
آیا بهتر نیست پس از این همه کتاب خواندن دیگر خود نیز دست به قلم شویم و مطلبی بنویسیم هر چند کوتاه؟ آیا نباید حد و مرزی برای مطالعات و شنیده ها و دیده هایمان تعیین کنیم؟
گاهی برای فهم بهتر یک اثر خوب شاید نیاز به تکرار در دیدن با وجود فرصت کم باشد، اما هرگز زمان برای دیدن همه ی آثار خوب نیست.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − چهار =

بستن
بستن