معرفی کتاب

معرفي كتاب؛ فراسوي درياي خزر، پي نكته هايي بر جامعه شناسي خودماني

بعضي هاا بر این باورند با وجود رسانه هایی چون رادیو، تلویزیون و اینترنت دیگر، عمر مطالعه کتاب دیگر به پایان رسیده است و امكان دسترسي به هر اطلاعاتي از طريق اين رسانه ها ممكن است. 
هر چند كه دسترسي به اطلاعات ازطريق اين رسانه ها نسبت به گذشته  سهل الوصول تر شده است  و به راحتي مي توان به دنيايي از اطلاعات دست يافت،  اما اين نكته را فراموش نكنيم كه دراين رسانه ها با تكثر اطلاعات مواجه هستيم و خودمان هم در بيشتر مواقع نمي دانيم كه به دنبال چه هستييم و به طور پراكنده هرچيزي را كه مي خواهيم به ذهن مي سپاريم كه اين اطلاعات هم به راحتي ازذهن فرار هستند.
ديگر اينكه با مطالعه ي كتاب حالا هر چيزي كه مي خواهد باشد،  ماندگاري اطلاعات حاصل از آن در ذهن بسيار بيشتر است.
و ازهمه مهمتر كسي كه كتاب مي خواند، راحت تر مي تواند دست به قلم شود و افكار خود را برروي كاغذ بياورد و افراد را به دنياي خود وارد كند.
حال با اين مقدمه كوتاه مي رويم به معرفي دو كتاب يكي در حوزه ي سفره نامه و ديگري در حوزه ي جامعه شناسي. 

فراسوي درياي خزر

فراسوی دریای خزر - آرتور كريستن سن
فراسوی دریای خزر – آرتور كريستن سن


مترجمان: مني‍‍ژه احدزادگان آهني، علي آلفونه
۳۳۶ صفحه

اين سفرنامه  به ارائه گزارش سفر «آرتور كريستن سن» دانماركي در بهار و تابستان سال ۱۹۱۴ و در آستانه جنگ جهاني اول به ايران  و تركستان روس مي پردازد. تركستاني كه امروزه شامل جمهوري هاي تركمنستان، ازبكستان، تاجيكستان، قرقيزستان و قسمت جنوبي قزاقستان است. اما قسمت عمده سفر وي به ايران مي گذارد كه حدود چهارماه به طول مي انجامد.
كريستين سن از سفر به ايران چند هدف مهم داشته كه يكي تحقيق و بررسي و جمع آوري گويش سمنان و ديگري گسترش مجموعه كتاب هاي فارسي و عربي كتابخانه سلطنتي دانمارك بوده است كه در همان زمان حدود صد و پنجاه جلد كتاب فارسي و عربي از ايران تهيه كرده است.
اين كتاب شامل ۱۵ فصل است كه هر فصل اطلاعات مفيد وارزشمندي از ايران آن دوره در اختيار خوانندگان خود قرار مي دهد و توصفيات نسبتا دقيقي است از آنچه كه نويسنده در طي مسير مي بيند. اما عامل ديگري كه بر اهميت اين كتاب مي افزايد، تصاويري است كه آرتو ر از ايران آن دوره تهيه كرده است. تصاويري با كيفيت خوب كه براي عكاسان و ساير خوانندكان مي تواند با ارزش باشد.

پی نکته هایی بر جامعه شناسی خودمانی - حسن نراقي
پی نکته هایی بر جامعه شناسی خودمانی – حسن نراقي

پي نكته هايي بر «جامعه شناسي خودماني»
حسن نراقي
۱۸۴ صفحه

قبلا كتابي با عنوان «جامعه شناسي خودماني » از حسن نراقي در اين وب معرفي كرده بودم. كتاب پرفروشي كه مورد استقبال بسياري از ايرانيان قرار گرفته است. هر چند كه كتاب هاي متعددي در خصوص عقب ماندگي ايرانيان به چاپ رسيده است از جمالزاده گرفته تا زيباكلام اما اين كتاب با زباني ساده واز ديد جامعه شناسانه به آسيب شناسي رفتار ايرانيان پرداخته است و به دور از هر گونه پيچيده گويي و استفاده از اصطلاحات خاص علمي، به زباني ساده مشكلات رفتاري ايرانيان را مورد بررسي قرار داده است.
كتاب «پي نكته هايي بر جامعه شناسي» نيز در ادامه ي كتاب «جامعه شناسي خودماني » به چاپ رسيده است. اين كتاب از دو فصل اصلي تشكيل شده است كه در فصل اول به ارائه چندين مقاله پرداخته است كه عناوين برخي از آنان شامل «كتاب و كتا نخواني ايراني، بررسي فرهنگ اعتراض، جزم انديشي يا دگماتيسم، پاي به پاي داستان اعتياد، انفجار جمعيت و راه هاي مقابله با آن است. و بيشتر شعار اين كتاب حول اين محورمي گردد كه «از ماست كه بر ماست».
و فصل دوم آن شامل مصاحبه همين نويسنده با چهار روزنامه مي باشد كه به صورت چالشي است  كه در نوع خود خواندني است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + نوزده =

بستن
بستن