معرفی کتاب

معرفی چند کتاب خواندنی

شاید خنده دار باشد اگر بگویم خیابان انقلاب تهران یکی از بهترین مقاصد گردشگری من از زمان نوجوانی ام تا به الان بوده و است و هر وقت در آن قدم می زنم لذتی وصف ناپذیر به من دست می دهد و دلیل اصلی آن کتابفروشی ها متعددی است که در این خیابان هستند. مسلما انسان های فرهیخته و اهل علم که خریداران این نوع کتاب ها هستند معمولا به قدم زدن در این خیابان می پردازند که باز به زیبایی آن می افزایند. این بار که در این خیابان قدم می زدم به کتابهای خوب و ارزشمندی در این خیابان برخوردم و پس از تورقی آنها را خریدم که بعدا متوجه شدم که در خریداصلا اشتباهی مرتکب نشدم، پس به معرفی تک تک آنها می پردازم.
طبیعت گردی در ایران
طبیعت گردی در ایران
طبیعت گردی در ایران 
تالیف: نسرین صالحی و محمد علی فیاضی
ناشر:میرماه
چاپ دوم
۳۴۸ صفحه
در این کتاب، شناسایی جاذبه های محیطی هر یک از مناطق مستعد کشور مورد مطالعه قرار گرفته تا با معرفی جاذبه های هر استان وارایه اصول رفتاری هر یک از انواع گردشگری طبیعت، راهنمای خوبی برای گردشگران و همچنین بستری برای برنامه ریزی و توجه بیشتر تصمیم گیران به این مناطق باشد
در فصل اول که شامل فعالیت های گردشگری است، سعی شده است تا شاخه های عمده طبیعت گردی در ایران و پتانسیل های آن مورد بررسی قرار گیرد که از جمله آنها می توان به اکوتوریسم، گردشگری روستای و عشایری، کوهنوردی، غارنوردی، رفتینگ، پرنده نگری، بیابان گردی و… اشاره کرد. در فصل دوم جاذبه های طبیعی هر استان به طور خلاصه آمده است که در ابتدا معرفی مختصر معرفی ایی از هر استان صورت پذیرفته است و بعد به معرفی تالاب ها، چشمه ها، رودها، آبشارها، کوه ها، غارها، روستاهای هدف، جاده های دیدنی و … در صورت موجود بودن پرداخته شده است.
آشنایی با فرهنگ عامه و اقوام ایرانی
آشنایی با فرهنگ عامه و اقوام ایرانی
آشنایی با فرهنگ عامه و اقوام ایرانی 
نویسنده: جمال انصاری
ناشر: سبحان نور 
۳۲۰ صفحه 
این کتاب از کتاب های بسیار مفید و ارزشمندی است که مروری دارد بر آداب و رسوم، اعتقادات و باورهای محلی، مراسم خاص، جشن ها و سوگواری ها، بازی ها و ترانه ها، موسیقی محلی، سازها و … . نویسنده این کتاب که استادیار باستانی شناسی، تاریخ هنر و جهانگردی است علاوه بر پرداختن به فرهنگ عامه، سیر فرهنگ ایرانی در ادوار مختلف تاریخ، چگونگی شکل گیری اقوام در ایران، به ویژگی های فرهنگی و اجتماعی اقوام کرد، لر، ترک، ایل قشقایی، ترک آذربایجان، بلوچ، گیلان، مازندران، ترکمن، زرتشتیان، کلیمیان، اقوام ارمنی، اقوام ایلام در ایران پرداخته است. و همین بس که مقدمه این کتاب به دست ایران شناس معروف آقای ایرج افشار است.
بیابانگردی در ایران
بیابانگردی در ایران
بیابان گردی در ایران 
تالیف: ساسان سلوتی و معصومه بابانیا نوری 
ناشر: انتشارات ایران شناسی
۲۳۲ صفحه
بخش اعظم ایران را بیابان ها و کویر ها شکل می دهند. در نتیجه سفر به این مناطق سوالات متعددی است که گریبانگیر گردشگران می شود که حوزه این پرسش های از طبیعت خود بیابان ها و کویرها گرفته تا چگونگی زندگی و زیست موجودات زنده و آدمیان در این منطقه می باشد. می دانستم که چندین مسشرق به مناطق کویری ایران رفته اند و کتاب های خوبی در رابطه با این مناطق تالیف کرده اند اما در یافتن آنها با مشکلات بسیار مواجه شدم تا به این کتاب برخوردم؛ کتابی جامع و مناسب
این کتاب دارای عناوینی کلی همچون آشنایی با بیابان، رستنی های بیابان، دنیای جانوران بیابان زی و معرفی دقیق و جامع کویرهای معروف ایران است. مطالعه این کتاب را به علاقمندان به کویرها و بیابان های ایران توصیه می کنم.
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + ده =

بستن
بستن