معرفی کتاب

معرفی کتاب: خاطرات مردم شناسان ایران – ژیلا مشیری

به كوشش زيلا مشيري
قيمت: ۳۷۰۰ تومان
۳۰۴ صفحه

این کتاب از سه بخش “خاطرات مردم‌شناسان ایران”، “یادها و خاطره‌ها” و “مردم شناسی خاطره ” تشکیل شده و مروري دارد به خاطرات مردم شناسان ايران دراقصي نقاط ايران و جهان از سالیان دور تا سالیان اخیر.
آنان که رنج سفر به نقاط دور دست و صعب العبور را بر جان می خرند و با علم خود به کندوکاو در آداب و رسوم ، آيين ها، افسانه ها و اسطوره ها‌ی مردم بومی می پردازند و تفاوت ها، تمایزها، تبعیض‌ها، حقارت های بین زندگی شهری و روستایی ، مردان و زنان را نمایان‌تر می کنند و می خوانیم از عشاير و سختي ها و مشقت هايشان در طول مهاجرت،‌ از پروفسور كانادايي كه مريد خاص “ساي بابا” در هندوستان است، از ديداری با دالايي لاما، از مراقبت مادر ترزا از ۳۰ هزار كودك در هندوستان، از دختران خیابانی و گدا، از زني که با زدن برق بر سر، راه گریز از سنت‌‌های غلط را می یابد! از میزبانی خوب مردمان روستایی و در جایی از خاطره‌ي تلخ ديداری با دختركي گدا را می خوانیم: ‌

“با دخترك كوچك حرف مي زنم، مريض است و پدرش او را در اين زمستان سرد به كنار خيابان آورده كه جوراب بفروشد “آقا! يك جوراب از من بخر – تمنا مي كنم!” مي پرسم “توي اين هواي سرد، چرا جوراب مي فروشي؟” مي گويد “پدر مرا اينجا مي آورد” مي پرسم “اين كار را دوست داري؟” “نه آقا، خيلي سردم است، پسرها هم گاهي اذيت مي كنند” كليه هايش توي سرما درد مي گيرد، پول دكتر خود را خودش در مي آورد.”

زني روستايي را مي بينم كه با بيسوادي و امكانات كم ، پسراني دارد با تحصيلات عالي. مرد مردارخواري كه لاشه حيوانات و پرندگانش غذايش است و پشكل ر‍ُب غذايش!
و باز دختري را مي بينيم كه قرباني سنت هاي متحجرانه‌ي پسرخواهي شده و نام اش از آن روي كه ناخواسته به دنيا آمده “نخواسته” نام نهاده اند. . .
در مجموع از خاطرات ۳۵ نفر از مردم شناسان بهره می بریم .
احمد شاملو، سیمین دانشور، احمد محمود و صادق هدایت نیز نقش آفرینانی هستند در این کتاب.
این کتاب نه تنها برای مردم شناسان بلکه برای عموم مردم نیز قابل استفاده است.

***

اکنون من نیز مشغول مردم‌شناسی کارگری هستم و علاوه بر گفتمان کارگری اطلاعات مفیدی از طرز صحیح پرت کردن آجر به بنا، تنظیم مناسب ملات، تراز کردن سطوح، حمل آسان فرغون، کارکردن با بالابر، انتقال تیرچه، نصب یونولیت و … به دست آورده و می آورم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 9 =

بستن
بستن