معرفی کتاب

معرفی کتاب: همسایه ها – احمد محمود

چند وقت پیش بود که با کتابخانه برخورد کردم مملو از رمان و داستان.
کتابهایی مربوط به قبل از انقلاب و ارزشمند! رمان هایی با نویسندگان مشهور ایرانی از جمله به آذین، احمد محمود، اسماعیل فصیح، علی اشرف درویشیان و… برخی رمان های خارجی با ترجمه محمد قاضی و …
کتاب همسایه های احمد محمود هم جزو آن کتاب ها بود. حیف ام آمد پس از مطالعه آن به معرفی اش نپردازم…
همسایه های از معروف ترین رمان های احمد محمود است که بعید است که کسی طرفدار رمان ایرانی باشد و آنرا نخوانده باشد. با اینکه رمان احمد محمود شاید بنا به برخی مسائل اخلاقی تجدید چاپ نشده باشد اما می توان این کتاب را از برخی کتابخانه های قدیمی و یا حتی نسخه ی افست شده آن را از برخی کتابفروشی ها تهیه کرد.
و اما رمان همسایه ها
“همسایه ها” تصویرگر فقر و گرسنگی، بیسوادی و نفوذ مالکان، سردرگمی و آوارگی مردم، نفوذ سیاست خارجی و استعمار انگیس در دهه‌ی ۳۰ است.
خالد روایتگر زندگی خود از دوران نوجوانی است. در خانه ای زندگی می کند با همسایگانی.
همسایگانی که با فقر و تنگدستی دست و پنجه نرم می کنند و هر کدام به سازی می رقصند.
رحیم خرکچی پیر است و سالخورده. همسرش مریض است ودو فرزند دارد حسنی و ابراهیم. و بازی روزگار هر کدام را به سمت و سویی می کشاند.
بلورخانم زنی است دلربا. مردان بسیاری در حسرت دیدار و ارتباط با وی اند. شوهرش امان آقا قهوه خانه ای دارد و شب ها مست و لایعقل می آید وهمسر را به باد کتک می گیرد. اما او نیز خود را در قهوه خانه اش بی نصیب از دیدار با زنان دیگر نمی کند!
هاجر شوهرش مرده است و درکار مواد مخدر است. خواج توفیق معتاد است وهمیشه پای منقل.
خالد پدری دارد مذهبی و سنتی و مادری دارد سر به درون دارد و مطیع. پدر بر آن است که فرزند را همچون خود مومن و دیندار به بار آورد و همه ی مصیبت ها و و بلاها را قضا و قدر الهی می داند در جایی می گوید:
– ‌اینا همه مشیت پروردگاره. آدم وختی به دنیا میاد، تموم زندگی یش تو پیشیونیش رقم زده شده
خالد در دوران کودکی اش رهرو پدر است،اما نمی تواند خود را از هوس های شیطانی اش برهاند و کارش به ارتباط با بلور خانم می کشد!
اما هر قدر که بزرگ تر می شود راه خود را از پدر جدا می کند و به مرور زمان خود را در میان مردان مبارزی می یابد که به دنبال ملی شدن صنعت نفت و بریدن دست انگلیس از صنعت نفت ایران و مبارزه با اربابان و مالکان اند و در این بین است که با دختری آشنا می شود و طعم عشق حقیقی را می چشد و از بلور خانم می برد.
اما قانونی در مبارزه است کسی که مبارز می شود عاشق نباید باشد و خود را احساسات باید به دور کند! و این امر کار را برای خالد بسیار سخت می کند.
از دیگر سو پدر به دلیل نبود کار مجبور به مهاجرت به یکی از کشورهای اطراف می شود تا کاری برای خود دست و پا بکند.
خالد در اثر مبارزه بالاخره سر از زندان در می آورد و در آنجاست که با گروهی دیگر از زندانیان و جانیان سرکار پیدا می کند و البته زندانبانان شکنجه گر و بی رحم.
اما چون او هدف اش را مشخص کرده، همه سختی ها و رنج ها را به جان می خرد! و در زندان با همسایگانی دیگر از جنسی دیگر آشنا می شود.
کتاب هر چند از برخی توصیفات مانند: او چندک کرده بود، بازوانش مانند قلوه سنگ بود ، نگاه لیلا گستاخ بود و … به طور متوالی استفاده کرده که آزردگی خواننده را به همراه دارد. اما با این حال این قلم چنان تواناست که خواننده را ترغیب می کند تا پایان داستان پیش رود و خود را شریک خنده ها و گریه های آن می بیند.
اصطلاحات عامیانه بسیاری را در میان این کتاب می توان یافت که بخشی از واژگانی را که مردم در آن دوره به کار می بردند را نشان می دهد.
امید که با تهیه و مطالعه این کتاب لذت وافر از آن ببرید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =

بستن
بستن