تونسجهانگردی

سفرنامه دوچرخه سواری در تونس – ورود به شهر بنزرت؛ شمالی ترین شهر قاره افریقا – قسمت ششم

ورود به شهر بنزرت؛ شمالی ترین شهر قاره افریقا – قسمت ششم

بنزرت دومین شهری است که از قبل دوستی را در آن پیدا کرده ام. با این تفاوت که این دوست را نه قبلا دیده ام و نه او را خواهم دید! بله! چنین چیزی ممکن است. چرا که او در مراکش است و خانواده اش می خواهند میزبانم شوند.
«محمد حبیب نمری» از آن دست دوستان باب، نه ناباب اینترنتی است که بسیار زودتر از آنچه که انتظارش را داشتم، پذیرایم می شود. می گوید با توجه به اینکه برای انجام پروژه ای در کشور مراکش است، امکان ملاقات و همراهی با من را ندارد و بسیار هم اظهار تاسف می کند، اما می گوید پدر و مادرش میزبانانی مهربان و مهمان نواز هستند و بسیار خوشحال می شوند که میزبان یک خارجی باشند. چه چیزی بهتر از این برای میهمان ناخوانده ای مثل من! آن هم در شهر مهمی چون بنزرت که داشتن یک آشنا بسیار کار راه انداز و ارزشمند برایم خواهد بود. محمد هم خیلی علاقمند است که شهرشان به خوبی معرفی شود. من هم سعی می کنم این مهم را به خوبی انجام دهم.
به طور معمول بایستی کمی تشویش و نگرانی در خصوص ملاقات با خانواده ای که هیچ شناختی درموردش نیست در من باشد، ولی اصلا به این موضوع فکر نمی کنم. فقط خوشحالم. خوشحالیم از آن جهت است که آدم های جدیدی را با سبک زندگی و تفکری متفاوت ملاقات خواهم کرد.
از سمت جنوب و از روی کانال آبی بزرگ وارد شهر بنزرت می شوم که شمالی ترین شهر تونس و یا به عبارتی قاره آفریقا است. این شهر که در ۶۵ کیلومتری شمال شهر تونس پایتخت این کشور قرار دارد، یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های بشری در کشور تونس است که در حدود ۱۱۰۰ سال قبل از میلاد توسط ساکنانی از فینقیه صیدای لبنان پایه گذاری شده است.
در ابتدا این شهر تنها بندری کوچک برای فینقی ها در غرب مدیترانه بوده است. از طرفی سالها تحت غارت و چپاول قدرت های مختلف منطقه ای و فرامنطقه ای از گذشته ای دور تا همین جنگ جهانی دوم بوده است .به طوری که حتی کشور فرانسه، بنزرت را به عنوان آخرین شهر تونس از استعمار خود خارج ساخت.
مهم تریـن پالایشـگاه نفـت تونـس در شـهر بنـزرت قـرار دارد و اروپایی هـا، به ویـژه شـرکت های اسـترالیایی، بـا همـکاری نهادهـای دولتـی کار اسـتخراج نفـت را انجـام می دهنـد.
منطقه حفاظت شده اشکِل در نزدیک شهر بنزرت، دارای دریاچـه و جنگلـی بـه مسـاحت ۱۳ هزار هکتار است و از سال ۱۹۸۰ میلادی در فهرست میراث طبیعی جهانی یونسـکو ثبت شـده اسـت. ایـن منطقه زیسـتگاه صدهـا هزار پرنـدۀ مهاجر اسـت.
خیابان اصلی باریک و به شدت پرترافیک و شلوغ است. به میدان کوچکی می رسم. از همین میدان وارد کوچه فرعی می شوم. خودم و دوچرخه را از این مخمصه نجات می دهم.
کوچه پس کوچه هایی را طی می کنم. وارد یک خیابان اصلی می شوم تا به نزدیکی «المقهی العالیه» یا کافی شاپ العالیه می رسم که از کافه های معروف شهر است.
به محمد اطلاع می دهم که به لوکیشنی که داده است رسیده ام. مدت زمانی نمی گذارد. علی پدر محمد با چهره ای خندان و بشاش به دنبالم می آید. با زبان دست و پاشکسته عربی و انگلیسی با هم سلام و احوالپرسی می کنیم، ولی در هر حال صحبت های همدیگر را می فهمیم. چند قدمی را می رویم تا به جلوی منزلشان می رسیم که در خیابان اصلی واقع شده است.
خانه دارای سه طبقه است. طبقه اول مادر علی و طبقه دوم و سوم هم خودش زندگی می کند.

مادرعلی نمری|عکس از عدالت عابدینی
مادرعلی نمری|عکس از عدالت عابدینی


به هنگام ورود در اتاقی در سمت راست، مادر علی را می بینم که با «مرحبابِک» گفتنش آمدنم را خیرمقدم می گوید.
دوچرخه را در گوشه حیاط کوچک می گذارم و از راه پله ای که در سمت چپ است به سمت بالا می رویم.

علی نمری و همسرش|عکس از عدالت عابدینی
علی نمری و همسرش|عکس از عدالت عابدینی

همسر، پسر و دختر علی را می بینم که آن ها هم خوش آمد می گویند. انگار که یک دیپلمات وارد خانه شان شده است!
علی در سمت چپ اتاقی را نشانم می دهد که دو تخت دارد. می گوید که وسایلم را آنجا بگذارم و به طور کلی آن اتاق را در اختیارم قرار می دهد. برای دور هم نشستن و تماشای تلویزیون هم می گوید به اتاق پذیرایی که درست در سمت مقابل است بیایم و با مجموع این رفتارها می خواهد نشان دهد که اصلا احساس غریبی نکنم. نه اینکه من هم آخر خجالت و غریبی هستم!
علی در ادامه سوال می کند که اول می خواهم دوش بگیرم یا ناهار بخورم؟ اظهر من شمس است که دوش آبگرم در حال حاضر اوجب واجبات است، آدم از گشنگی بمیرد بهتر از ان است که از کثافت گند بزند. در چند روز گذشته، عدم وجود حمام مناسب، حسابی بدنم را کسل و خسته کرده و انگار که راه های تنفسی پوستی ام گرفته شده است.
با شور و شوق زیاد ، تجهیزات و لوازم حمام را بر می دارم و شیرجه می زنم به حمام!

غذای خوشمزه تونسی |عکس از عدالت عابدینی
غذای خوشمزه تونسی |عکس از عدالت عابدینی


حس سرحالی و قبراقی می کنم بعد از دوش گرفتن. به اتاق که وارد می شوم می بینم غذایم را بر روی میزی در داخل اتاقم گذاشته اند. مرغ و برنج به همراه سالاد و نوشیدنی. قدر داشته ها را آدمی بعد از نداشتن ها بهتر درک می کند.
جالب است که در کنار غذا به جای ماست، بستنی می گذارند که به آن «یوغورت» می گویند. در ترکیه به ماست یوغورت می گویند. ولی این یوغورت ماست نیست!
بعد از خوردن ناهار و خوابی دلچسب، آماده می شویم تا برویم به مرکز شهر و دیدنی های شهر را ببینیم.
بنزرت از شهرهایی است که بسیار مورد علاقه توریست ها به جهت وجود اماکن تاریخی، سواحل زیبا، کمپ های کوهنوردی و غذاهای دریایی است. هر چند که این شهر یک شهر صنعتی است، اما وجود شهری قدیمی با نام قصبه در راستای کانال زیبای منتهی به بندر پر رفت و آمد قدیمی در مرکز بنزرت از مهم ترین جاذبه توریستی این شهر است. جایی که قایق های ماهیگیری در کنار دیوارهای قصبه قرار گرفته اند.
با علی و همسر و دخترش سوار ماشین می شویم و می رویم برای گشت و گذار. تعداد نخل ها در این شهر زیاد است و بیشتر آنها تا ارتفاع یک متری رنگ سفید شده اند.

کشتی رستورانی|عکس از عدالت عابدینی
کشتی رستورانی|عکس از عدالت عابدینی

به بندری نزدیک کانال اصلی شهر و در حاشیه شرقی نزدیک دریای مدیترانه می رویم. در این بندر، علاوه بر قایق ها و کشتی ها بزرگ، کشتی توریستی وجود دارد که به شکل رستوران در آمده و با هزینه های آن چنانی میزبان میهمان پولدار و نه امثال من است.
از این بندر پلی را که بر روی کانال اصلی این شهر زده شده را می توان دید. این کانال در واقع آب دریاچه بنزرت را به دریای مدیترانه متصل می کند.
به محله قدیمی قصبه می رویم که واقعا دیدنی است.

دیوارهای بلند قصبه با باروهایش |عکس از عدالت عابدینی
دیوارهای بلند قصبه با باروهایش |عکس از عدالت عابدینی


دیوار بلند سنگی به ارتفاع حدود ۱۵ متر و طول و عرض ۲۰۰۰ متر در ۱۰۰۰ متر همچون قلعه ای قصبه را در آغوش خود گرفته است که دارای ۸ برج است. ۳ ضلع آن به شهر و ضلع دیگر آن به کانال است.

داخل مدینه شهر بنزرت |عکس از عدالت عابدینی
ورودی قصبه در شهر بنزرت |عکس از عدالت عابدینی

از تنها ورودی که دروازه ای کوچک با سقفی طاقی است وارد قصبه می شویم. داخل قصبه دارای خانه های قدیمی است که هنوز در آن زندگی جریان دارد. مسجد «حنفیه» متعلق به قرن هفدهم میلادی در آنجا است. استحکامات قصبه بر پایه یک قلعه بیزانسی در قرن ششم بنا شده است.

کوچه پس کوچه های قدیمی بنزرت|عکس از عدالت عابدینی
کوچه پس کوچه های قدیمی بنزرت|عکس از عدالت عابدینی

در بسیاری از قسمت های آن خانه ها تا ارتفاع یک متری و پنجره ها به رنگ آبی و بقیه سفید هستند و در بعضی جاها هم به لحاظ رنگ دست نخورده باقی مانده و اصلا رنگی زده نشده است. بچه هایی را هم می بینیم که گوسفندانی را در دست گرفته اند و آنها را برای عید قربان آماده می کنند.

بچه های تونسی در کوچه پس کوچه های قصبه|عکس از عدالت عابدینی
بچه های تونسی در کوچه پس کوچه های قصبه|عکس از عدالت عابدینی

نزدیک قصبه و بیرون از آن، بخشی به نام مدینه است که در کوچه پس کوچه های باریک و گاه سرپوشیده و باز آن، مغازه های آهنگران، نجاران، قصابان وجود دارد.
دوباره به ضلع دیگر قصبه که رو به کانال است می رسیم. قایق های ماهیگیری بسیاری کیپ تا کیپ این کانال را اشغال کرده اند.
این بندر توسط کانالی به بندر بیرونی در ساحل مدیترانه متصل شده است. فنیقیان اولین کسانی بودند که این کانال را ایجاد کردند که دریاچه بنزرت را به دریای مدیترانه متصل می کند. البته این شهر دارای دو دریاچه بزرگ و کوچک است که این دریاچه دریاچه کوچک است. این بندر نقش مهمی در اقتصاد بنزرت برای چندین قرن را داشته است.
بنزرت در سال ۱۸۸۱ میلادی تحت پروتکل فرانسوی ها به پایگاه دریایی تبدیل شد. با اینکه امروزه بندر بیرونی یکی از مهمترین بنادر تونس است، اما همین بندر قدیمی دوست داشتنی، هنوز توسط ماهیگیران محلی استفاده می شود که صید روزانه خود را در همینجا انجام می دهند.

کافه یا قهوه خانه تونسی |عکس از عدالت عابدینی
کافه یا قهوه خانه تونسی |عکس از عدالت عابدینی

در همین راستا کافه ای بسیار بزرگ است. کلا تونسی های علاقه بسیار عجیبی به کافه دارند. از اول صبح تا آخر شب در این کافه ها گرم صحبت و نوشیدن چای و قهوه هستند، مخصوصا از غروب به بعد جمعیت به اوج خودش می رسد.
علی از این موضوع ناراحت است و می گوید که مردم وقت و زمان خودشان را در اینجا هدر می دهند. اما از نظر من این کافه ها بهتر از دوری آدم ها از یکدیگر و ارتباطات دورادور است.

انواع ادویه جات تونسی |عکس از عدالت عابدینی
انواع ادویه جات تونسی |عکس از عدالت عابدینی

بازار بزرگی هم در همان حوالی است که میوه فروشی ها، مغازه های خواربار فروشی، قصابی ها و دستفروش ها همه و همه در آنجا هستند. جمعیت هم در آنجا غلغله می کند.

قدیمی ترین مسجد شهر بنزرت|عکس از عدالت عابدینی
قدیمی ترین مسجد شهر بنزرت|عکس از عدالت عابدینی

کمی که از آنجا دور می شویم به اولین مسجد ساخته شده در این شهر می رسیم که در آن باز است و دارای ستون مستحکم سنگی و طاق هایی تو در تو است.
در گوشه گوشه این مسجد دبه ها بزرگ آب خنک با ظروف سفالی وجود دارد.
علی یکی از آن ظروف سفالی را پر از آب می کند و به من می دهد. در این هوای گرم واقعا می چسبد. اما وقتی به خودش می گویم که از آن آب بخورد امتناع می کند و می گوید روزه است. هر چه می گویم که باهم به خانه باز گردیم قبول نمی کند که نمی کند. می گوید دوست دارد تا وقت اذان جاهای دیگر شهر را نشانم دهد…

خانه های قدیمی بنزرت|عکس از عدالت عابدینی
خانه های قدیمی بنزرت|عکس از عدالت عابدینی
گربه ها جایگاه ویژه ای در کشور تونس دارند و این خواب راحت گویای همه چیز است|عکس از عدالت عابدینی
گربه ها جایگاه ویژه ای در کشور تونس دارند و این خواب راحت گویای همه چیز است|عکس از عدالت عابدینی
بندر اصلی شهر بنزرت|عکس از عدالت عابدینی
بندر اصلی شهر بنزرت|عکس از عدالت عابدینی
مغازه داری تونسی با لبخندی بر لب|عکس از عدالت عابدینی
مغازه داری تونسی با لبخندی بر لب |عکس از عدالت عابدینی
عدالت عابدینی با دشداشه عربی|عکس از عدالت عابدینی
عدالت عابدینی با دشداشه عربی|عکس از عدالت عابدینی
ماهی های شهر بنزرت به علت نزدیکی به دریا مشهور هستند|عکس از عدالت عابدینی
ماهی های شهر بنزرت به علت نزدیکی به دریا مشهور هستند|عکس از عدالت عابدینی
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

 1. درود بر عدالت
  باید شهر زیبایی باشه. حیف که نه فرصت رفتن به اینجا رو داشتیم و نه شرایطش!
  به خصوص اینکه همچین میزبان های فوق العاده ای هم نداشتیم.
  اون لباس هم بهت خیلی می یاد. به خصوص اگه باهاش از خونه ات بیرون بری و قدم بزنی.
  شادباشی

  1. سلام و درود
   به گمانم این شهر رو به شما معرفی کردم. شصت هفتاد کیلومتر تاتونس فاصله نداشت و بسیار قشنگ بود. ولی کاش به کوچ سرفینگ هم متوسل می شدید و من کاملا اتفاقی اونها را پیدا کردم اونم از طریق همین سایت
   لباس هم خیالتون تخت با من به خیابون رفتم و فیلم هم گرفتم
   موفق و پیروز باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =

بستن
بستن