تونسجهانگردی

روز هفتم عروسی تونسی – قسمت سیزدهم

صوت قسمت سیزدهم سفرنامه تونس

در کشور تونس با دوچرخه سر از یک عروسی تونسی در می آورم. در این قسمت به شرح عروسی تونسی خواهم پرداخت.

هر میهمانی که وارد محل عروسی می شود، اول با شام پذیرایی می شود|عکس از عدالت عابدینی
هر میهمانی که وارد محل عروسی می شود، اول با شام پذیرایی می شود|عکس از عدالت عابدینی


سر سفره شام عروسی تونسی

سر میز شام عروسی برای هر مهمان تازه واردی شام و شیرینی می آورند. همگی داخل بشقاب های سفید رنگ مربعی هستند. سالاد تونسی، کاس کاسی، میوه، یک تکه گوشت بزرگ پیچیده در داخل زر ورق و شیرینی مخلفات آن را تشکیل می دهند.

کاس کاسی غذای اصلی در عروسی های تونسی ها است |عکس از عدالت عابدینی
کاس کاسی غذای اصلی در عروسی تونسی ها است |عکس از عدالت عابدینی

کاس کاسی تونسی

کاس کاسی از مهم ترین غذاهای سنتی شمال افریقا از جمله تونس، مراکش، الجزایر، موریتانی و لیبی است. همچنین در جنوب ایتالیا و به ویژه سیسیل جزو غذاها پرکاربرد و محبوب محسوب می شود. ترکیبات این غذا ماهی و گوشت همراه با نخود، سبزیجات، کشمکش، ادویه جات و گاهی اوقات آرد گندم یا ذرت به شکل دانه های ریز است. البته این غذا تنوع زیادی هم دارد.

خوردن شام برای دومین بار

خوردن شام یک ساعت قبل، مانع من از خوردن شام مجدد نمی شود. این شام عروسی است. مگر چند بار راهم به عروسی تونسی می افتد. و چند بار می توانم چنین شامی بخورم. بی خیال تواضع ام می شوم. با حرص و ولع و کمی طمانینه می خورم. طمانینه از آن جهت که بهتر طعم غذا را بچشم. با شکم سیر خودم را آماده تماشای مراسم عروسی می کنم.
اما قبل از دیدن مراسم عروسی بهتر است کمی در مورد عروسی تونسی ها بدانیم.

عروسی تونسی ها

تونسی ها غالبا در جشــن نامزدی صیغۀ محرمیت نمی خوانند. این مهم در شب عروسی انجام می شود. خواندن خطبۀ نکاح در گذشته مرســوم بوده اســت.
پذیرایی از مهمانان در شب عروسی با شیرینی و میوه و شــربت انجام می شود.

نقش داماد و عروس برای عروسی

داماد در دوران نامزدی و در مناسبت هایی، ماننــد عیــد فطــر، عید قربــان هدایایی به عروس خانم می دهد. تمامی هزینه های تالار، آوردن گروه موســیقی، کرایۀ لباس عروس و مخارج آرایشگاه در شب عروسی با خانوادۀ داماد است. خانوادۀ عروس تهیۀ جهیزیۀ عروس را بر عهده دارنــد

چند سال تلاش برای چند ساعت عروسی تونسی

در تونس، عروسی به عنوان مهمترین رویداد در زندگی یک شخص در نظر گرفته می شود. اما آماده سازی آنها ممکن سالها طول بکشد.
احتمالاً این پرسش پیش می آید که چرا آماده سازی یک عروسی چند ساعته، چند سال زمان می برد!؟
به این دلیل که در تونس، عروسی ها در بیشتر مواقع در ۷ روز انجام می شود! زوج های جوان تمایل دارند تا تجربیات تازه ای را به عروسی خودشان وارد کنند. حتی اگر هزینه های آنها بالا برود. ولی اکثر آنها همچنان می خواهند به سنت های شان وفادار بمانند.
طبق سنت تونسی ، عروسی یک هفته طول می کشد. برای هر روز یک مناسبت ویژه وجود دارد. ممکن است عروس، داماد یا هر دو نگران از این گونه مراسم باشند. چرا که هزینه زیادی برای آنها تحمیل می شود.
اما در این هفت روز عروسی چه اتفاقاتی می افتد؟

روز اول و دوم عروسی: آماده سازی جهاز و تزئینات

سالها پیش عروس مجبور به پوشیدن ۷ نوع لباس و استفاده از انواع زیورآلات بود. اما امروزه همه چیز بدون از دست دادن اصالت آنها در حال تغییر است.
بنابراین برای اولین روز از هفته عروسی ، همه زنان خانواده جهاز عروس را آماده می کنند.زیورآلات به لباس های او می چسبانند. روز بعد یعنی روز دوم، زنان همه جهاز عروس را در خانه جدید او باز می کنند. بعد به عروس در چینش جهاز کمک می کنند.

روز سوم عروسی: روز حمام

روز سوم کاملاً به عروس اختصاص پیدا می کند.روزی که به آن روز «حمام» می گویند. مادر ، خواهران و دوستان عروس در مسیر رسیدن به حمام یک جریان موسیقیایی به راه می اندازند. در این روز ویژه، همه خانم ها در فضایی شاد از عروس مراقبت می کنند. در پایان روز، عروس با پوستی درخشان و براق، زیباتر به نظر می رسد. او خودش را برای بهترین روز زندگی اش آماده می کند.

تونسی ها به حنای رنگ علاقه خاصی دارند|عکس از عدالت عابدینی
عروسی تونسی، تونسی ها به حنای رنگ علاقه خاصی دارند|عکس از عدالت عابدینی

روز چهارم و پنجم عروسی؛ روز حنابندان

روز چهارم یک روز مهم است. این روز، روز حنابندان است. روز حنابندان، روز آوردن شانس و شادی در زندگی جدید عروس است. در این مراسم، یکی از اعضای خانواده (عموما یک پیرزن) مقداری خمیر حنا را بر روی قسمتهای مختلف بدن عروس قرار می دهد. روز بعد یعنی روز پنجم، مراسمی است به نام مراسم “حرقوص”. در این مراسم، همان پیرزن، بدن عروس را با نقوش مختلف زیبایی (گل ، پروانه و غیره) تزئین می کند.

روز ششم عروسی تونسی: روز لباس

در روز ششم ، عروس سرانجام برای روز “لباس” آماده می شود. روز لباس یک روز سنتی اختصاص داده شده به عروس است. در این مراسم عروس و میهمانان لباس های زیبای شرقی و سنتی خودشان را می پوشند.

این لباس ها از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است. عروس می تواند لباس های زیادی (تا ۴ لباس یا بیشتر) بپوشد.
حتی اگر این یک مهمانی زنانه باشد، در بعضی موارد داماد و برخی اعضای خانواده وی به عروس می پیوندند.

روز هفتم؛ روز اصلی عروسی

روز هفتم معلوم است که مهمترین روز عروسی است. بعد از گذشت یک هفته از جشن ها، عروس و داماد سرانجام در یک جشن بزرگ با هم ازدواج می کنند. در آنجا از همه خانواده و دوستان دعوت می شود که سهمی از خوشبختی این زوج را داشته باشند.

ورود به محل عروسی

خوشبختانه من در اینجا در روز اصلی مراسم عروسی هستم. بعد از اتمام شام با سایر میهمانان همراه می شوم. مهمانانی که دور تا دور حیاط نشسته اند و تماشاگر مراسم هستند.
سوژه مناسبی برای عکاسی پیدا نمی کنم. اگر این طور پیش برود برایم کسل کننده می شود. جوانی که بغل دستم نشسته، با ایماء و اشاره به اسب هایی که در گوشه حیاط هستند، اشاره می کند. می گوید در فرصت مناسب می توانی از آنها تصویربرداری کنی.
احتمال می دهم که عروس و داماد را می خواهند با اسب به آنجا بیاورند. این هم غنیمت است.
یکی طبل می زند، دیگری نی نوازی می کند. آن یکی هم می خواند. جمیعت هم دور تا دور نشسته اند و تماشا می کنند.

داماد خوشحال و خندان به محل عروسی وارد می شود
داماد خوشحال و خندان به محل عروسی وارد می شود

ورود داماد

نوبت به آمدن داماد می رسد. کت و شلواری سفید با نقش و نگارهایی ظریف بر روی آن دارد. سوار بر اسب است. اسبی که از ناحیه سر تزئین شده است. شخصی هم بر روی اسب و پشت داماد ایستاده است. او هم همراه با داماد با تکان دادن دست به چپ و راست ابراز شادی می کند.
تعداد زیادی از مردم از مرد و زن، کوچک و بزرگ همراهی اش می کنند. در حالیکه اسب دور میدان می چرخد، نوازنده ها در جلوی آن می نوازند. خواننده هم می خواند.
چند اسفند در داخل محوطه دود کرده اند. هر از چند گاه فشفشه هایی به آسمان انداخته می شود.

رقص داماد بر روی اسب |عکس از عدالت عابدینی
رقص داماد بر روی اسب |عکس از عدالت عابدینی

رقص ایستاده داماد بر روی اسب

بعد داماد بر روی اسب می ایستد. در همان حال شروع به رقص می کند. این کار واقعا کار سختی است. هم تعادل می خواهد و هم رقص!
مدتی بعد از اسب پایین می آید. شخصی او را سوار بر گردنش می کند. این بار داماد رقص اش را اینجا ادامه می دهد.

پرتاب داماد به سمت بالا توسط مهمانان |عکس از عدالت عابدینی
عروسی تونسی |عکس از عدالت عابدینی


بعد از این چند نفر داماد را می گیرند. با هم او را به طرف بالا پرتاب می کنند. همزمان رقص و پایکوبی همگانی شروع می شود.
اما دوباره داماد بر بالای میزی می رود. چند نفر جوان میز را با دستانشان به سمت بالا می برند. طوری که دیگر همه داماد را می بینند. باز داماد آن بالا می رقصد.

واکنش داماد به پول دریافتی |عکس از عدالت عابدینی
واکنش داماد به پول دریافتی |عکس از عدالت عابدینی

جمع آوری هدایا در مراسم عروسی تونسی

با پایان یافتن مراسم رقص و پایکوبی، داماد بر روی صندلی در وسط میدان می نشیند. میزی هم روبرویش است که دور تا دورش چهار صندلی است. زنان هلهله سر می دهند.

شخصی که مسئول دریافت پول در عروسی تونسی است|عکس از عدالت عابدینی
شخصی که مسئول دریافت پول در عروسی تونسی است|عکس از عدالت عابدینی


جمع آوری هدایا برای داماد آغاز می شود. هدایایی که به صورت وجه نقد هستند. هر کس که مبلغی را می دهد، نامش در دفتر ثبت و با بلندگو اعلام می شود. بعد از جمع آوری پول، رقص و پایکوبی جمعی دوباره آغاز می شود.

چابک سوار تونسی در عروسی تونسی|عکس از عدالت عابدینی
چابک سوار تونسی در عروسی تونسی|عکس از عدالت عابدینی

هنرنمایی اسب چابک

شخصی با لباسی مشکل و نوارهایی براق بر روی لباس و سوار بر اسب وارد می شود. پارچه ای به رنگ های قرمز، سفید و آبی بر روی اسب قرار دارد. اسب سوار پیاده می شود. در حالی که افسار اسب را گرفته است، در کنارش حرکت می کند. حرکت اسب به حالت یورتمه است. اسب مدتی سرش را مستانه به چپ و راست تکان می دهد.
در حالتی دیگر اسب سرش را به سمت حضار بالا و پایین می برد. انگار به آنها خوش آمد می گوید.

هیجان اسب و اسب سواران تونسی|عکس از عدالت عابدینی
پرش این چنین از روی اسب مهارت بالایی می خواهد |عکس از عدالت عابدینی

پیوند اسب و چابکسوار در هنرنمایی

صحنه اصلی بعد از سوار شدن مجدد چابکسوار آغاز می شود. اسب پرش های بلند می زند و حرکت می کند. بعد از مدتی اسب سرعتش را زیاد می کند. اسب سوار در همان حال به چپ و راست اسب می پرد. واقعا مهارت زیادی را می خواهد.
اسب سوارها به سه نفر افزایش پیدا می کنند. هر کدام از آنها شکلی از هنرشان را نشان می دهد. اما اوج زیبایی این حرکت وقتی است که آنها سه نفری بر روی اسب شروع به نمایش می کنند. از این همه هنر در حیران مانده ام. واقعا حرکتشان محیرالعقول بودند.
بالاخره مراسم باشکوه عروسی بعد از نیمه شب به پایان می رسد. بسیار خوشحال هستم که در این عروسی شرکت کردم. اصلا باورش برایم غیر ممکن بود.
اما عجیب بود که خود عروس را ندیدم.
به هنگام بازگشت چند جوان پیشنهاد می دهند که همراه آنان باشم. اتفاقا علاء هم میان اونهاست. سوار یک ماشین سواری می شویم. در راه بازگشت آنها می پرسند عروسی را چطور دیدم. به جز عالی گفتن هیچ پاسخ دیگری برای آنها نداشتم.

قسمت دوازدهم سفرنامه تونس

امتیاز شما به این مطلب

امتیاز این مطلب تا کنون

User Rating: Be the first one !
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 16 =

بستن
بستن